Kdystředa 18.15 - 20.15 od 30.9.20
MístoKomunitní centrum - podkroví
Pro kohokurz pro nastávajíci maminky a tatínky
Cena300 Kč/lekce
Přihlásit se
  1. Popis kurzu

Nový kurz otevíráme ve středu 19. února 2020.
Šest dvouhodinových lekcí pro budoucí maminky a jejich blízké osoby. Přátelská příprava k porodu pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi svobodou a odpovědností, aktivitou a nečinností, vědomostmi a praktičností.
Kurz předporodní přípravy vede uznávaná porodní asistentka Marie Vnoučková, která je viceprezidentkou unie porodních asistentek.
Kurz je rozdělen do šesti dvouhodinových setkání, která na sebe navazují a provedou Vás obdobím těhotenství a připraví Vás na porod a šestinedělí. Je určen budoucím matkám a jejich blízkým osobám, manželům, partnerům.

1. setkání – Přivítání, vzájemné představení, vyslechnutí představ a přání všech zúčastněných o náplni a struktuře kurzu. Plánování rodičovství. Těhotenství a jeho jednotlivá období. Životospráva, výživa, pitný režim. Vývoj dítěte. Fyzické i psychické změny, které matka pozoruje. Partnerské vztahy. Vztahy v rodině. Práce, odpočinek, cvičení, vzdělávání se. Příprava na rodičovství. Zdravotní péče.

2. setkání – Předporodní období a začátek porodu. Změny, které matka pozoruje a které ukazují na blížící se porod. Organizace péče během začátku porodu. Příprava tašky do porodnice. Kdy jet do porodnice. Jaké situace mohou nastat a jak je řešit. Krvácení, odtok plodové vody, začátek kontrakcí. Jak podporovat normální běh porodu. Úlevové polohy a prostředky. Umět odpočívat. Jak může pomoci ten, kdo ženu během porodu doprovází. Otevírací fáze porodu.

3. setkání – Vypuzovací fáze porodu. Změny, které matka pozoruje. Jakým způsobem dítě prochází porodními cestami. Pánev a měkké cesty porodní. Polohy a jejich využití. Správné dýchání. Umět odpočívat. Podpora blízké osoby.

4. setkání – Narození dítěte. Porod placenty. Adaptace dítěte, jeho potřeby. Kontakt mezi matkou a dítětem a jeho význam. Bonding, zapojují se všechny smysly. Schopnosti narozeného dítěte, vrozené reflexy a jejich důležitost k přežití. Přisátí k prsu. Podpora blízké osoby.

5. setkání – Matka a dítě v poporodním období. Potřeby dítěte. Změny, které matka pozoruje. Kojení, zavinování dělohy, životospráva, hygiena. Nástup tvorby mléka. Péče o prsa. Správná technika kojení. Péče o dítě. Šestinedělí. Odpočinek. Podpora rodiny.

6. setkání – Vývoj dítěte a péče o něj. Kojení, výživa, motorický vývoj, duševní vývoj. Prospívání. Správné nošení dětí. Bezpečí při péči o dítě. Zdravotní péče. Práva a povinnosti rodičů. Antikoncepce a případné další plánování rodičovství. Rozloučení.

Při každém setkání bude ponechán dostatečný prostor pro dotazy, které Vám paní Marie Vnoučková ráda zodpoví.

Rezervace a platba kurzu 1 800,- nejpozději do 23. září 2020. Po zaplacení kurzovného máte rezervované místo. Partner, který se zúčastní jednotlivých setkání, zaplatí na místě 300 Kč. Kurz začíná 30.9.2020.