Kdystředa 18.00 - 20.00
MístoKomunitní centrum - podkroví
Pro kohokurz pro nastávajíci maminky a tatínky
Cena250 Kč/lekce
Přihlásit se

Kurz je rozdělen do šesti dvouhodinových setkání, která na sebe navazují a provedou Vás obdobím těhotenství a připraví Vás na porod a šestinedělí. Je určen budoucím matkám a jejich blízkým osobám, manželům, partnerům. Předporodní přípravu vede uznávaná porodní asistentka Marie Vnoučková.

Nový kurz začíná 13. 2. 2019. Cena celého kurzu je 1500 Kč. Partner se může účastnit vybraných lekcí, kdy uhradí na místě poplatek 200 Kč.  Více info. na tel. 603 141 700

Detailní popis kurzu:

1. setkání – Přivítání, vzájemné představení, vyslechnutí představ a přání všech zúčastněných o náplni a struktuře kurzu. Plánování rodičovství. Těhotenství a jeho jednotlivá období. Životospráva, výživa, pitný režim. Vývoj dítěte. Fyzické i psychické změny, které matka pozoruje. Partnerské vztahy. Vztahy v rodině. Práce, odpočinek, cvičení, vzdělávání se. Příprava na rodičovství. Zdravotní péče.

2. setkání – Předporodní období a začátek porodu. Změny, které matka pozoruje a které ukazují na blížící se porod. Organizace péče během začátku porodu. Příprava tašky do porodnice. Kdy jet do porodnice. Jaké situace mohou nastat a jak je řešit. Krvácení, odtok plodové vody, začátek kontrakcí. Jak podporovat normální běh porodu. Úlevové polohy a prostředky. Umět odpočívat. Jak může pomoci ten, kdo ženu během porodu doprovází. Otevírací fáze porodu.

3. setkání – Vypuzovací fáze porodu. Změny, které matka pozoruje. Jakým způsobem dítě prochází porodními cestami. Pánev a měkké cesty porodní. Polohy a jejich využití. Správné dýchání. Umět odpočívat. Podpora blízké osoby.

4. setkání – Narození dítěte. Porod placenty. Adaptace dítěte, jeho potřeby. Kontakt mezi matkou a dítětem a jeho význam. Bonding, zapojují se všechny smysly. Schopnosti narozeného dítěte, vrozené reflexy a jejich důležitost k přežití. Přisátí k prsu. Podpora blízké osoby.

5. setkání – Matka a dítě v poporodním období. Potřeby dítěte. Změny, které matka pozoruje. Kojení, zavinování dělohy, životospráva, hygiena. Nástup tvorby mléka. Péče o prsa. Správná technika kojení. Péče o dítě. Šestinedělí. Odpočinek. Podpora rodiny.

6. setkání – Vývoj dítěte a péče o něj. Kojení, výživa, motorický vývoj, duševní vývoj. Prospívání. Správné nošení dětí. Bezpečí při péči o dítě. Zdravotní péče. Práva a povinnosti rodičů. Antikoncepce a případné další plánování rodičovství. Rozloučení.

Při každém setkání bude ponechán dostatečný prostor pro dotazy, které Vám paní Marie Vnoučková ráda zodpoví.